Rozmowa kwalifikacyjna: jak się do niej przygotować i wywrzeć dobre wrażenie?

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem w staraniu się o pracę u nowego pracodawcy. To od niej zależy, czy nasza kandydatura będzie rozpatrywana dalej, czy przekreślimy swoje szanse na posadę w nowej firmie. Aby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się dla nas sukcesem, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Jak zachować się podczas takiej rozmowy? Czego unikać? Na te i kilka innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna może być przeprowadzana przez specjalnie przygotowanego do tego celu rekrutera, albo przez naszego przyszłego przełożonego. Wszystko zależy od rodzaju firmy oraz jej polityki.

Rozmowa o pracę rozpoczyna się od momentu postawienia stopy na terenie przyszłego pracodawcy, a to czy jesteś miły na wejściu, czy umiesz zachować się „od drzwi”, może zdecydować o tym, czy dostaniesz się na wymarzone stanowisko.

Ważne jest również, aby nie okazywać zmęczenie oraz znużenia, bądź entuzjastyczny i okaż trochę ekscytacji perspektywą pracy w nowej firmie.

Podczas oczekiwania na rozmowę, warto również zadbać o porządek. Nie zostawiaj wszędzie swoich rzeczy (płaszcz na innym fotelu, co np.: rękawiczki), ponieważ w każdej chwili możesz zostać poproszony o udanie się za rekruterem. Pokaż, że jesteś osobą ułożoną i uporządkowaną.

Do rozmowy kwalifikacyjnej powinno przychodzić się zawsze przygotowanym. Sprawdź, czym zajmuje się Twój przyszły pracodawca, oraz przygotuj się mentalnie do rozmowy. Określ swoje słabe i mocne strony. Możesz poprosić kogoś, aby przeprowadził z Tobą rozmowę próbną.

Uśmiechaj się i opanuj nerwy. Uśmiech na Twojej twarzy sprawi, że będziesz odbierany jako osoba miła i pozytywna. Jeśli zaś chodzi o nerwy, to niestety stres potrafi zaprzepaścić wszystko. Postaraj się go kontrolować i nie dopuść, aby to on przejął nad Tobą kontrolę.

Czego unikać na rozmowie rekrutacyjnej?

Rozmowa o pracę może wypaść rewelacyjnie albo kiepsko. Nikt nie chce się znaleźć w tej drugiej sytuacji, dlatego warto pamiętać o tym, czego nie powinno się robić podczas rozmowy.

Słuchaj i nie bądź gadatliwy. Odpowiedzi na pytanie powinny być konkretne, a nie powinny być laniem wody. Brak entuzjazmu z Twojej strony, będzie sprawiał wrażenie, że jesteś tutaj za karę, a nie w poszukiwaniu nowych wyzwań.

Nigdy nie wolno krytykować byłego pracodawcy, nawet jeśli odeszło się z poprzedniej firmy w kiepskiej atmosferze, rozmowa o pracę to ten moment, kiedy należy ugryźć się w język. Nie chodź na rozmowy bez przygotowania, jeśli padnie pytanie o tym, czym się zajmuje firma, a Ty nie będziesz umieć odpowiedzieć, to szans na pracę raczej nie masz.

Przeczytaj także:  Uwierzytelnianie a autoryzacja – czym różnią się oba procesy identyfikacji?

Bardzo negatywnie odbierany będzie również brak kultury osobistej oraz szacunku. Warto zadbać również o odpowiednią mowę ciała, jeśli rozmowa będzie szła dobrze, ale mowa ciała będzie negatywna (będzie np.: widać stres), nasze szanse na dostanie posady zmaleją.

I najważniejsze, nigdy nie wolno spóźniać się na rozmowę o pracę.

O co warto zapytać pracodawcę lub rekrutera?

Rozmowa o pracę wydaje się formą jednostronnego przesłuchania. Całkiem niesłusznie. Jeśli rekruter sam zapyta, czy mamy jakieś pytania warto skorzystać z takiej okazji. My przekonamy się, czy faktycznie chcemy pracować w danej firmie, a rekruter odbierze to jako wyraz poważnego zainteresowania ofertę pracy. Pytania do rekrutera powinny dotyczyć rozwoju Twojego stanowiska i możliwości ew awansu. Warto również zapytać o kulturę organizacyjną przyszłego pracodawcy oraz o to, jak wygląda zwykły dzień na stanowisku, na które aplikujesz. Wszystkie te pytania, pokażą, że jesteś zainteresowany swoim stanowiskiem oraz perspektywami, jakie są z nim związane. Oprócz tego pokażesz, że chcesz być przydatny dla firmy i pomocny w jej rozwoju.

Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem

Cały przebieg rozmowy o pracę można podzielić na 5 etapów:

  • wprowadzenie (kilka słów, które mają ocieplić atmosferę i pomóc się odstresować),
  • opis stanowiska, na jakie aplikujesz oraz charakterystyka całej firmy,
  • blok pytań do Ciebie, jako kandydata,
  • możliwość zapytanie rekrutera,
  • krótkie podsumowanie rozmowy, wraz z informacją, kiedy można spodziewać się informacji zwrotnej od pracodawcy.

W niektórych przypadkach rekruterzy każą wykonać jakieś proste zadanie, które ma sprawdzić, np.: nasza kreatywność.

Często zadawane pytanie: Ile trwa rozmowa o pracę?

Dobrze przygotowana rozmowa o pracę powinna trwać ok. godziny. Jeśli jej czas trwania był bardzo krótki i wynosił np.: 10 minut lub był bardzo długi i wynosił np.: 3 godziny, oznacza to, że rekruter był albo źle przygotowany, albo zostaliśmy na tyle źle odebrani, że z punktu widzenia pracodawcy, dalsza rozmowa nie miała sensu. Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon powinna trwać ok. 30 minut.

Rozmowa o pracę to jedna z najważniejszych rozmów w naszym życiu, od której zależy bardzo wiele. Warto się do niej przygotować i zadbać o to, abyśmy wypadli na niej naprawdę dobrze. Oczywiście, pewnie nie raz, rozmowa pójdzie nie po naszej myśli, ważne jednak, aby w takiej sytuacji się nie zrażać i potrafić wyciągnąć z takiej rozmowy wnioski.

Źródło grafiki: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-led-signage-na-scianie-942317/

Rozmowa kwalifikacyjna: jak się do niej przygotować i wywrzeć dobre wrażenie?
Przewiń na górę