Gdzie można uzyskać dotacje oraz dofinansowania na założenie firmy?

Założenie własnej firmy często nie jest proste – wymaga opracowania pomysłu oraz stworzenia biznesplanu. Ponadto, każdy młody przedsiębiorca potrzebuje nierzadko sprzętu, narzędzi czy oprogramowania pochłaniającego duże środku finansowe. W takich sytuacjach pojawia się pytanie, gdzie znaleźć dofinansowanie na założenie firmy? Źródeł finansowania jest bardzo dużo, wystarczy tylko wybrać to, które jest dla nas najbardziej odpowiednie.

Podjęcie działalności gospodarczej za własne oszczędności

Decydując się założenie własnej firmy, warto pomyśleć o uzbieranych przez siebie oszczędnościach. Koszty prowadzenia przedsiębiorstwa pojawiają się niezwykle szybko – należy pamiętać o opłaceniu rachunków, składek czy podatków, a na początku działalności nie mamy pewności, że firma zacznie od razu zarabiać. Musimy jednak być przygotowani na to, że oszczędności te stracimy – niestety statystycznie 80% firm upada w pierwszym roku działalności. 

Nie możesz otrzymać dotacji na założenie firmy? Weź pod uwagę kredyt w banku

Jednym z podstawowych źródeł finansowania działalności jest także kredyt bankowy. Instytucje te często posiadają w swojej ofercie korzystne rozwiązania dla osób chcących założyć własną działalność i szukających źródeł finansowania na jej rozwój. Jeżeli więc założyciel firmy nie ma swoich oszczędności lub nie otrzymał środków z dotacji, kredyt jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Najkorzystniejsza opcja dla początkującego przedsiębiorcy to kredyt inwestycyjny, w ramach którego można kupić nieruchomość pod siedzibę firmy, niezbędne sprzęty czy wymagane licencje.

Otwarcie firmy dzięki funduszom z Urzędu Pracy

Bardzo popularnym źródłem środków potrzebnych na założenie firmy, są dotacje przyznawane z Funduszu Pracy. Jest to dotacja bezzwrotna, a jej wysokość wynosić może nawet sześciokrotność średniego wynagrodzenia miesięcznego w sektorze przedsiębiorstw. Jest to niezwykle atrakcyjna oferta dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

Warunkiem koniecznym do otrzymania dotacji, jest zarejestrowanie się przyszłego przedsiębiorcy jako osoba bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy (najczęściej od momentu zarejestrowania do dnia złożenia wniosku o dotację, upłynąć musi jeden miesiąc). Wniosek o tę dotację składać mogą także absolwenci centrum integracji społecznej czy osoby sprawujące opiekę nad niepełnosprawnymi.

Przeczytaj także:  Myślisz o własnej firmie? Oto 7 pomysłów na pewny biznes online

Planując wnioskowanie o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy, należy zwrócić uwagę na listę osób wykluczonych z możliwości otrzymania dodatku. Są to między innymi:

  • studenci dzienni,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą w okresie roku przed złożeniem wniosku,
  • osoby, które zrezygnowały z propozycji stażu lub pracy z PUP bez uzasadnionej przyczyny,
  • osoby skazane w ciągu dwóch lat od dnia złożenia wniosku za przestępstwa przeciw obrotowi gospodarczemu,
  • osoby, które w ciągu pięciu lat od dnia złożenia wniosku otrzymały dofinansowanie z jakichkolwiek funduszy publicznych.

Jak otrzymać dotacje na otwarcie firmy z UE?

Przedsiębiorcy szukający środków na założenie firmy, mogą otrzymać je także z Unii Europejskiej. Dotacja taka wynosić może 40 000 zł, co jest bardzo atrakcyjną ofertą dla przyszłego przedsiębiorcy. Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest bezzwrotne w przypadku spełnienia kilku wymagań, takich jak:

  • przedstawienie wydatków, na które zostanie przeznaczona dotacja,
  • wydanie środków z dofinansowania zgodnie z założeniami, we wskazanym terminie,
  • prowadzenie firmy minimum przez rok od daty jej założenia.

Jeżeli wyżej wymienione warunki nie zostaną spełnione, dotację należy w całości zwrócić. Warto więc przemyśleć, czy w razie problemów ze spełnieniem warunków, jesteśmy w stanie spłacić zadłużenie.

Uzyskanie dofinansowania z funduszy Venture Capital

Mówiąc o pozyskiwaniu funduszów na założenie firmy, warto wspomnieć o możliwości skorzystania z funduszu Venture Capital, czyli takiego, który inwestuje w małe firmy mające duży potencjał rozwojowy. Fundusze te nabywają podmioty wchodzące dopiero na rynek, które nie są rozpoznawalne, ale się rozwijają, a następnie pomagają im zaistnieć.

Crowdfunding: jednorazowe środki na podjęcie działalności

Początkujący przedsiębiorcy, którzy szukają dofinansowania na założenie firmy, mogą skorzystać także z crowdfundingu, czyli zyskującej popularność formy, polegającej na zbieraniu pieniędzy od internautów chcących pomóc w realizacji projektu. W internecie istnieje wiele stron, za pomocą których potencjalni przedsiębiorcy mogą przedstawić swój pomysł, a zainteresowani nabywcy mogą wpłacić dowolną sumę pieniędzy na jego realizację. Często osoba finansująca projekt, za daną kwotę otrzymuje profity. Na przykład autor zbierający środki na wydanie książki, wysyła wpłacającemu swój egzemplarz jeszcze przed premierą. 

Źródło grafiki: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/mezczyzna-i-kobieta-w-poblizu-stolu-3184465/

Gdzie można uzyskać dotacje oraz dofinansowania na założenie firmy?
Przewiń na górę