Potrafisz grać w ping ponga? Poznaj zasady tenisa stołowego

Tenis stołowy to popularna gra, której zasady są stosunkowo proste, ale wymaga nie tylko umiejętności i techniki, ale też sprawnego wykorzystania strategii. Zasady te dotyczą przede wszystkim sposobu rozgrywania gier, punktacji, serwowania i odbijania piłeczki. Dlatego też warto bliżej poznać reguły i technikę gry w ping ponga.

Jak grać w tenisa stołowego? Zasady podstawowe

Poznaj zasady gry w tenisa stołowego

Zasady tenisa stołowego są podobne do zasad tenisa ziemnego, lecz różnią się w niektórych kwestiach. Gra toczy się na stole podzielonym na połowę z siatką pomiędzy stołami. Każdy zawodnik (lub para) ma za zadanie odbijanie piłeczki swojemu przeciwnikowi, aby ten nie mógł jej odbić na powrót, co przynosi mu punkt. Każdy punkt to jeden punkt zdobyty przez zwycięzcę.

Punktacja w ping ponga

W tenisie stołowym, zwycięskie punkty można zdobyć na przemian. Oznacza to, że zwycięzca może zdobyć punkt, a następnie jego przeciwnik, i tak dalej. Set kończy się, gdy jeden z zawodników zdobędzie 11 punktów, a w przypadku remisu (np. 10-10), zdawany jest przewlekły wymagający przewagi dwóch punktów. Gracze wymieniają się serwisami po co dwóch zdobytych punktach.

Jak wygrywać w tenisa stołowego? Podstawy techniki

Podstawą wygrywania w tenisie stołowym jest panowanie nad piłeczką, być w stanie dobierać siłę odbicia, dopasowując ja do rodzaju odbicia i siły z jaką piłeczka przyleci, pozycjonowanie rakietki, obrona i atak – to podstawy, które należy poznać i przećwiczyć, aby móc z sukcesem grać w tenisa stołowego. Istotną rolę odgrywa też styl gry, jakość sprzętu i jego dobór.

Jak rozpocząć grę w tenisa stołowego?

Zasady serwowania w ping ponga

Podobnie jak w pozostałych zasadach tenisa stołowego, również serwowanie rządzi się swoimi prawami. Serwis musi zostać wykonany z zgodą przeciwnika i z uwzględnieniem określonych wymiarów – wysokości podania, położenia pieńka wsparcia itp. Serwis musi być wykonany z ręki, a piłeczka musi zostać podrzucona pionowo na wysokość co najmniej 16 cm przed zagraniem. W przypadku straty piłki, lub błędnego serwisu, przeciwnik zyskuje punkt.

Przeczytaj także:  W jakim języku przeklina się najwięcej? Zobacz, kto ma najwięcej przekleństw

Sposoby serwowania w tenisa stołowego

W tenisie stołowym, istnieje kilka sposobów serwowania. Są to serwisy pod rękę, z szybkim obrotem, lobujące, czy też toppspinowe. Wszystkie one wymagają od zawodnika sprawnego opanowania techniki.

Jak przygotować rakietkę do gry w tenisa stołowego

Poza techniką, istotnym elementem gry jest rakietka, która powinna być wygodna do trzymania i dobrze dopasowana do stylu gry danej osoby. Warto zadbać o to, aby okładziny były w dobrym stanie, bo to one bezpośrednio wpływają na styl gry.

Zasady gry w tenisa stołowego – Kluczowe informacje

Czym jest ping ponga: Historia gry

Tenis stołowy po raz pierwszy pojawił się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii jako gra towarzyska. W latach 20. XX wieku gra ta stała się popularna i zaczęła rozwijać się na całym świecie. Obecnie, tenis stołowy jest jednym z najpopularniejszych sportów na całym świecie, cieszącym się dużą popularnością wśród sportowców, jak i amatorów.

Jakie piłeczki używać do gry w tenisa stołowego?

Piłeczki do ping ponga mają średnicę 40 mm i wagę 2,7 grama. Wykonane są z celulozy, a z racji tego, że są lekkie i małe, muszą być odbijane z precyzją i techniką. Do gry w tenis stołowy należy używać tylko oficjalnie zatwierdzonych piłeczek.

Wymiarowanie stołu do gry w tenisa stołowego

Stół w tenisie stołowym składa się z płyt o wymiarach 274 cm x 152,5 cm x 76 cm. Stół jest podzielony na dwie połowy siatką umieszczoną na wysokości 15,25 cm. Pola gry znajdują się na każdej połowie stołu ustawionej po przeciwnych stronach siatki.

Jak grać w ping ponga? – Techniki i triki

Okładzina rakietki: Rodzaje i zastosowanie

Okładziny rakietki w tenisie stołowym mają różne właściwości i zapisywane są kodeksami oznaczającymi stopień twardości oraz rodzaj ziarna. Większość zawodników stawia na gumę typu „pół-miękka” lub „miękka”, ze względu na większą kontrolę i prędkość odbicia.

Jak odbijać piłeczkę w tenisa stołowego – Techniki odbicia

Do podstawowych technik odbić w ping pongu należą zwykłe odbicie backhandowe i forehandowe, blokowanie, pchnięcie, czy też topspin. Wszystkie techniki odbijania wymagają umiejętności dobierania siły odbicia oraz techniki pozycjonowania kąta nachylenia rakietki, która ma wpływ na kierunek lotu piłki.

Wrodzone talenty: Czy są niezbędne do gry w tenisa stołowego?

Tak, jak w każdym sporcie, także i w tenisie stołowym ważna jest natura – naturalne predyspozycje fizyczno-umysłowe, czy też zdolności manualne. Jednakże, najważniejsze jest jednak wiele godzin pracy i treningu nad swoimi umiejętnościami.

Źródło grafiki: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/selective-focus-zdjecie-pilki-do-tenisa-stolowego-i-rakiety-do-ping-ponga-976873/

Potrafisz grać w ping ponga? Poznaj zasady tenisa stołowego
Przewiń na górę