Spotify czy Tidal: który serwis streamingowy wybrać?

W dobie ciągle poszerzającej się liczby nowych muzycznych serwisów streamingowych trudno jest zdecydować się na usługi jednego z nich. Spotify to gigant rynku, najpopularniejsza usługa strumieniująca audio na świecie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z atutów jej głównego konkurenta. Tidal w wersji premium ma swoje zalety i choć usługa Hi-Fi Plus nie należy do najtańszych to bardzo często jest niedoceniana przez fanów dobrego brzmienia. W dzisiejszym artykule spróbujemy porównać obie te usługi tak, aby każdy samodzielnie mógł zdecydować która bardziej mu odpowiada.

Co oferuje Spotify Premium: ile kosztuje, co można strumieniować?

Spotify Premium to płatna usługa streamingowa – w odróżnieniu od standardowej wersji aplikacji zawierającej reklamy z której możemy korzystać także bezpłatnie.  W zamian za 19,99 zł miesięcznie otrzymujemy dzięki niej dostęp do aplikacji, która pozwala nam na:

  • dostęp do milionów utworów i podcastów,
  • pobieranie muzyki i słuchanie w trybie offline,
  • muzykę bez reklam,
  • pomijanie utworów bez limitu.

Spotify Premium posiada także specjalną ofertę dla studentów. Spotify Student oferuje dokładnie to samo ale za jedynie 9,99 zł. Jeśli jesteś studentem to musisz koniecznie przejść na ten pakiet i zaoszczędzić sporo gotówki!

W Spotify użytkownik może odtwarzać muzykę (brak jednak oferty hifi, którą posiada Tidal, ale o tym za moment), słuchać podcastów, a także korzystać ze społecznego wymiaru serwisu. Dzięki połączeniu z Facebookiem możesz wygodnie sprawdzać co słuchają inni i dzielić się swoimi nowymi muzycznymi odkryciami. Spotify oferuje wysokiej jakości algorytm, który sam pokaże Ci utwory, które mogą Cię zachwycić. Serwis nie bew powodu ma status hegemona w swojej branży.

Tidal Hi-fi czy Tidal Hi-fi Plus: porównanie usług streamingu muzyki wysokiej jakości

Decydując się na ofertę Tidal Premium mamy tak naprawdę do wyboru dwa pakiety: Hi-Fi oraz Hi-Fi Plus. Pierwszy z nich za kwotę 19,99 miesięcznie oferuje dźwięk jakości HiFi, czym może zawstydzić Spotify Premium. Poza tym subskrybent otrzymuje dostęp do ponad 90 milionów utworów całkowicie bez reklam, dostęp do usługi dedykowanej sprzętowi HiFi nazwanej Tidal Connect, a także co wyróżnia go od Spotify, dobrej jakości video oraz teledyski wielu twórców (jednak baza jest znacznie mniejsza niż chociażby na You Tube). Hi-FI Plus wycenione aż na 39,99 zł miesięcznie oferuje najwyższą jakość dźwięku MQA (Master Quality Authenticated). Jest to dźwięk jakości high-res, 2304-9216 kbps sprawia, że muzyka brzmi niemal jak podczas procesu masteringu. Jednym słowem dzięki dobrej karcie dźwiękowej oraz systemom audiofilskim czy wysokiej jakości słuchawkom tidal oferuje dostęp do muzyki na kosmicznym wręcz poziomie. Do tego firma wprowadziła nowość. 10% opłaty subskrypcyjnej co miesiąc trafia do naszego ulubionego artysty. Strumieniowanie muzyki a do tego wartościowy przelicznik dla twórców? Brzmi naprawdę dobrze.

Przeczytaj także:  Rozważania, modlitwy i aktualności: poznaj najlepsze katolickie strony internetowe

Spotify vs Tidal: wady i zalety obu platform

Jak nie trudno się domyślić oba serwisy mają swoje wady i zalety. Zarówno Tidal i Spotify oferują nielimitowany dostęp do muzyki, brak reklam oraz dostęp do podcastów. Największą wadą Tidala jest brak funkcji społecznościowych, uboga kolekcja teledysków oraz podcastów. W Spotify natomiast w oczy rzuca się brak wysokiej jakości dźwięku MQA, czuć, że nie jest to usługa dla fanów wysokiej jakości dźwięku, lecz raczej do szerokiego grona odbiorców. 

Największe plusy? Tidal przypasuje się przede wszystkim osobom, które mogą żyć bez statystyk. Brak tu corocznego podsumowania z którego słynie Spotify. Subskrybenci otrzymują jedynie informacje o swoich ulubionych utworach, trafia do nich znacznie mniej ciekawostek. Tidal to po prostu dźwięk lepszej jakości. Spotify to coś więcej niż muzyka.

Osobiście pojedynek tidal vs spotify uznaje za wygrany przez tą pierwszą usługę. Oczywiście każdy z nas ma inne priorytety. Dajcie znać w komentarzach o swoich doświadczeniach z powyższymi usługami oraz której z nich używacie na co dzień!

A może lepiej wybrać Apple Music albo Deezer?

Jeżeli zastanawiacie się pomiędzy Apple Music oraz Deezer to musicie przemyśleć swoje własne priorytety. Usługa od jabłuszka jest sensowna jeśli na codzień korzystacie z urządzeń od Apple. A Deezer? W cenie 21,99 zł miesięcznie oferuje coprawda dostęp w jakości Hi-Fi, jest szczególnie opłacalny ze względu na dużą zniżkę jeśli wykupisz usługę na cały rok (25% taniej). Jednak w podobnej cenie Tidal oraz Spotfy pozwala na więcej.

Źródło grafiki: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/rece-iphone-smartfon-muzyka-4162581/

Spotify czy Tidal: który serwis streamingowy wybrać?
Przewiń na górę