Kim jest franczyzobiorca? Najważniejsze prawa i obowiązki

Zastanawiasz się, kto to jest franczyzobiorca? Jest to strona umowy franczyzowej odpowiedzialna za prowadzenie biznesu pod szyldem większej sieci (franczyzodawcy). Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie zachęcamy do przeczytania tego artykułu!

Franczyzobiorca – kto to?

Każda umowa franczyzowa zawierana jest pomiędzy dwiema stronami: franczyzobiorcą i franczyzodawcą. To właśnie do tego, po której stronie stoisz, zależą Twoje prawa i obowiązki wynikające z takiej umowy (tak, dotyczą one obu stron!). W tym artykule skupimy się na tym, kim jest franczyzobiorca.

Z definicji jest to osoba fizyczna. Franczyzobiorca to właściciel biznesu, który pragnie działać pod szyldem bardziej znanej marki czy też większej firmy. Zostać nim może, w teorii, każdy, kto ma prawo do prowadzenia działalności w Polsce. W praktyce jednak sporo zależy od wymagań konkretnej marki.

Przykładowo, jeżeli chcesz zostać franczyzobiorcą znanej sieci szkół językowych (czyli prowadzić własną szkołę pod szyldem tej sieci), to zazwyczaj musisz wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego, czy też doświadczeniem w nauczaniu. Z drugiej strony, żeby zostać franczyzobiorcą sklepu spożywczego, wystarczy najczęściej kapitał i przejście specjalnie przygotowanego przez daną sieć kursu.

Prawa i obowiązki franczyzobiorcy

Podpisując umowę franchisingową, franczyzobiorca zobowiązuje się do przestrzegania określonych reguł. Równocześnie, umowa taka daje też prawa. Nie jesteśmy w stanie opisać ich ze szczegółami bez podawania konkretnych przykładów franczyzy, w końcu co franczyza to też i inna umowa. Mamy jednak dla Ciebie listę najczęstszych praw i obowiązków franczyzobiorców – zerknij niżej!

Prawa franczyzobiorcy

Do praw franczyzobiorcy najczęściej należą:

  • możliwość działania pod szyldem franczyzodawcy,
  • dostęp do materiałów promocyjnych franczyzodawcy,
  • wsparcie franczyzodawcy (administracyjne, prawne, itp. – zakres zależy od umowy),
  • dostęp do narzędzi/materiałów/korzystnych umów związanych z prowadzeniem określonego rodzaju działalności.

Obowiązki franczyzobiorcy

Do obowiązków franczyzobiorcy najczęściej należą:

  • regularne opłacanie opłaty franczyzowej,
  • przestrzeganie regulaminu i zasad prowadzenia działalności określonych w umowie franczyzowej,
  • dbanie o wizerunek franczyzodawcy,
  • prowadzenie działań związanych z posiadanym biznesem i nieokreślonych w umowie franczyzowej.
Przeczytaj także:  Gdzie można uzyskać dotacje oraz dofinansowania na założenie firmy?

Czy bycie franczyzobiorcą się opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto zainteresować się franczyzą. Wiedząc, kim jest franczyzobiorca, na pewno masz już świadomość, że sporo zależy tu od konkretnych warunków umowy, jak i branży, w której chcesz prowadzić działalność.

Wracając do naszych poprzednich przykładów: jeżeli chodzi o prowadzenie własnej szkoły językowej, to franczyza się opłaca, a sam rynek dąży do konsolidacji. Jeśli jednak chodzi o własny sklep spożywczy, to dużo zależy od lokalizacji (i rozmiarów konkurencji), gdyż warunki prowadzenia franczyzy w tej branży często nie są sprzyjające franczyzobiorcom.

Ostatecznie, polecamy przede wszystkim zainteresować się trendami w danej branży i zorientować się w warunkach umów u kilku potencjalnych franczyzodawców. Takie rozeznanie pozwoli określić Ci, czy warto zakładać samodzielny biznes, czy może jednak zdecydować się na franczyzę.

Kim jest franczyzobiorca? Podsumowanie w pigułce!

  • Kim jest franczyzobiorca? Osobą fizyczną – właścicielem biznesu, który podpisał umowę franchisingu z większą siecią.
  • Jakie prawa ma franczyzobiorca? Franczyzobiorca może prowadzić działalność pod szyldem franczyzodawcy, korzystać z jego materiałów, know-how i narzędzi.
  • Jakie obowiązki ma franczyzobiorca? Przede wszystkim franczyzobiorca musi odprowadzać opłatę franczyzową. Dodatkowo zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu franczyzy określonego w umowie.

Czy warto zostać franczyzobiorcą? Odpowiedź na to pytanie zależy od branży, lokalizacji i warunków i konkretnego franczyzodawcy.

Art. Sponsorowany

Kim jest franczyzobiorca? Najważniejsze prawa i obowiązki
Przewiń na górę